W strukturze organizacyjnej Menard istnieje dział badawczo-rozwojowy (R&D). Dział ten ma stały trzon osobowy, ale ponieważ nasza firma jest „z gruntu innowacyjna” to do jego działań angażowani są wszyscy Pracownicy Spółki. Poniżej prezentujemy informacje na temat działań z zakresu R&D.

Projekt: BUDOWA I WALIDACJA INNOWACYJNEGO SYSTEMU DO MIESZANIA GRUNTU W WIELU TECHNOLOGIACH.

Celem projektu jest podniesienie konkurencyjności i innowacyjności Menard na rynku krajowym i zagranicznym, dzięki opracowaniu innowacyjnego samowystarczalnego i mobilnego systemu do mieszania wgłębnego gruntu niezależnie od rodzaju podłoża, mającego zastosowanie na rynku budowlanym w zakresie wzmocnienia podłoża. Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Operacyjny Inteligentny rozwój 2014-2020. Więcej o projekcie TUTAJ.

STABILIZACJA MASOWA

Aktualnie możemy się pochwalić wprowadzeniem nowej technologii na rynek polski – stabilizacji masowej. Prace przygotowawcze do jej wprowadzenia polegały na zebraniu informacji na temat projektowania, wykonawstwa oraz aspektów sprzętowych. Tego typu prace były prowadzone przez inne jednostki Menard na świecie. Pierwsze realizacje mamy już za sobą – technologia spotkała się z ciepłym przyjęciem na rynku. O pary realizacjach pisaliśmy w artykule. Szczegóły techniczne na temat solidyfikacji można znaleźć w zakładce Technologie.

MIESZAĆ LEPIEJ I TANIEJ.

Obecnie duży nacisk kładziemy na rozwój technologii wgłębnego mieszania gruntu. Jest to technologia relatywnie nowa oraz jednocześnie trudna. Badania oraz rozważania teoretyczne prowadzimy na poziomie projektowym, wykonawstwa oraz kontroli prac. Dodatkowym istotnym aspektem jest rozwój sprzętowy, który ciągle się dokonuje w naszej firmie. Działania mają na celu utrzymanie wysokiej jakości wykonywanych kolumn DSM przy jednoczesnej optymalizacji czasu ich wykonania (co przekłada się na cenę).

POCZUJ SIĘ JAK OPERATOR PALOWNICY – SYSTEM OMNIBOX.

Ważnym elementem w dziedzinie geotechniki jest interakcja między projektantem wzmocnienia a sztabem realizującym pracę. Poletka testowe i analizy jakości wykonywanych prac są chlebem powszednim dla naszych projektantów. Jednym z elementów budujących relację miedzy projektantem a budową jest możliwość śledzenia parametrów pracy maszyn „online” w czasie rzeczywistym. Obecnie kilka jednostek sprzętowych Menard Polska jest wyposażonych w systemy OmniBox ® umożliwiające projektantowi czy ekspertowi śledzenie na bieżąco pracy maszyny.
Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj artykuł TUTAJ.

MONITOROWAĆ ZNACZY CIĄGLE SIĘ UCZYĆ

Kolejnym działaniem prowadzonym przez dział R&D są monitoringi geotechniczne, realizowane m.in. na dwóch dużych kontraktach drogowych: budowie drogi S19 na odcinku Świlcza- Kielanówek oraz budowie drogi S7, zadanie 2, odcinek Nowy Dwór Gdański-Kazimierzowo. Na tych inwestycjach prowadzone są:

  • monitoringi inklinometryczne i piezometryczne,
  • pomiary osiadań nasypów za pomocą profilometrów,
  • pomiary odkształceń i naprężeń w kolumnach/palach typu CMC.

Dodatkowo na innych budowach prowadzimy próbne obciążenia grupy kolumn CMC oraz pomiary ekstensometryczne rozkładu odkształceń (siły) wzdłuż pobocznicy i podstawy kolumn.

ROLLER

Technologia walca dynamicznego wywodzi się od walca wibracyjnego używanego do płytkiego zagęszczania gruntów nasypowych. Różnica polega na znacząco większym zasięgu głębokościowym walca dynamicznego oraz na sposobie generowania drgań. Głównymi zaletami wzmacniania gruntu w technologii RDC są:

  • cena – tanie rozwiązanie dla budowli liniowych,
  • możliwość zagęszczania warstw nasypów o miąższości do 3m,
  • pozwala identyfikować rejony podłoża o niższym zagęszczeniu.

Więcej o technologii walca dynamicznego dowiesz się z naszej strony TUTAJ.

ROZWÓJ JAKOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA.

Ważnym aspektem wykonywania prac wzmocnieniowych podłoża gruntowego są badania sprawdzające oraz badania wpływu prowadzonych prac na otoczenie. W trosce o jakość wykonywanych kolumn betonowych we własnym zakresie jesteśmy w stanie prowadzić ich próbne obciążenia (aby określić charakterystykę: siła – osiadanie) oraz badania ciągłości (za pomocą badania fali akustycznej, np. PIT, PET, SIT). Wykonujemy również badania drgań (wibracji) w elementach sąsiadujących z placami budów. Przeczytaj artykuł o Automatyzacji badań próbnego obciążenia TUTAJ.